DEBUT CU DREPTUL ÎN PRIMA ETAPĂ

Debut cu dreptul pentru CSM Lugoj în prima etapă a campionatului Diviziei D Timiș la fotbal. Sâmbătă, fotbaliștii pregătiți de antrenorul jucător Eugen Miculescu au intrat hotărâți pe terenul din Sânnicolau Mare, pe care au întâlnit formația gazdă și au deschis repede scorul prin Folarin Demitope, în minutul 18. Avantajul pe tabela de marcaj nu a durat prea mult, lugojenii fiind egalați în minutul 24. Până la pauză tabela a rămas nemodificată, pentru ca după aceea, un alt străin, Gagou Abubakar să puncteze în minutele 65 și 72, aducând CSM-ului o victorie cu 3-1, care poate reda speranțele de revenire în cel de-al treilea eșalon al țării. Și cealaltă reprezentantă a estului județului, Phoenix Buziaș, debutantă din postura de nou promovată a avut un start reușit în întâlnirea cu Peciu Nou, scor 3-0. Meciul s-a jucat pe terenul din Sacoşu Turcesc, cel din Buziaş fiind în renovare. Cele trei goluri au fost marcate de Dan Şandru, Cristian Gălan şi fostul lugojean Remus Bărburescu. Etapa viitoare, sâmbătă, 17 august, CSM Lugoj primește vizita Voinței Mașloc, de la ora 11, pe Stadionul Municipal. Phoenix Buziaș joacă la Bisnov, tot de la ora 11.