MEDALIE DE BRONZ LA BALCANIADĂ

Secția de judo a Clubului Sportiv Școlar Lugoj și-a adăugat în palmares o nouă performanță notabilă. Judoka Ana-Maria Popovici a cucerit medalia de bronz la Campionatul Balcanic, desfășurat în 7 și 8 iulie, în Muntenegru, la Niksic. Sportiva, singura reprezentantă a Lugojului în competiție a intrat pe tatami la categoria 40 de kg, nivelul de vârstă sub 15 ani, iar în drumul până la urcarea pe podium a luptat cu sportive din Bosnia-Herțegovina, Turcia și Muntenegru. Cel mai dificil meci a fost cei cu sportiva din Turcia, unde a avut câteva ezitări la elementele de fixare și a cedat la puncte. În schimb, în prima întâlnire cu adversara din  Bosnia-Herțegovina și în finala mică pentru medalia de bronz s-a impus prin ippon. La Balcaniadă au participat  aproximativ 300 de judokani din nouă țări: Albania, Bosnia-Herțegovina, Bulgaria, Grecia, Kosovo, Macedonia, Muntenegru, România și Turcia.