MEDALII NAȚIONALE LA LUPTE GRECO-ROMANE

Performanță mare pentru secția de lupte greco-romane a Clubului Sportiv Municipal Lugoj la Campionatul Național Individual pentru seniori de la Reșița care a avut loc la finalul săptămânii trecute. Din cinci sportivi deplasați, toți atâția au reușit să ajungă în finală, fiind medalați cu aur și argint. Medaliile de aur au fost adjudecate de Tomy Hinoveanu la 72 kg și Attila Tamaș la 97 kg, iar argintul i-a revenit lui Cristian Vaginiuc la 55 kg, Laurențiu Macarei la 63 kg și Robert Papp la 97 kg.

Robert Papp, antrenor CSM Lugoj:

Concluziile acestui Campionat Național sunt foarte bune, deoarece am deplasat la Reșița un lot de cinci sportivi și toți au intrat în finala mare, pentru locurile 1-2. Cel mai plăcut surprins sunt la categoria 55 kg de Cristian Vaginiuc, care înainte de concurs nu a fost cotat cu șanse la medalii deoarece a fost o categorie foarte puternică. Dar mi-a demonstrat că are talent, că s-a antrenat foarte bine și a reușit să ia locul al doilea, vicecampion național

Rezultatele obținute de cei cinci sportivi au situat echipa lugojeană pe locul al II-lea în clasamentul pe cluburi, la un singur punct de prima poziție, ocupată de Dinamo București. Pe locul al III-lea s-a clasat Farul Constanța.

Robert  Papp, antrenor CSM Lugoj:

Dinamo București, o forță națională de când s-a înființat clubul. Ei au avut 15 puncte, și noi am fost în urma lor cu 14 puncte. Diferența de un punct a fost foarte mică. Dar pot să spun sigur că aceste rezultate, cele cinci medalii luate la Campionatul Național nu au mai fost obținute în istoria clubului din Lugoj. Cinci medalii nu au mai fost obținute niciodată

La competiția de la Reșița au participat peste 350 de sportivi, de la 45 de cluburi din țară, concursul desfășurându-se la lupte libere, feminine și lupte greco-romane.