PE PODIUM ȘI ÎN UNGARIA

Piloții lugojeni de motocros legitimați la clubul Moto Extrem, condus de Liviu Jigmond s-au remarcat printr-un bun nivel tehnic la Cupa Internațională din Ungaria, ce a avut loc în 22 septembrie în apropiere de Lacul Balaton. În urma celor două manșe oficiale, delegația lugojeană alcătuită din patru piloți și-a adjudecat toate cele trei locuri de pe podiumul de premiere, împărțite între categoriile 50 cc și MX2-profesioniști. Pe primul loc s-a clasat Mark Szoke-Eross (9 ani) la 50 cc-maxi (juniori II). La aceeași clasă, Mark Luca Ioviță (în vârstă de10 ani, campion național supermoto și viteză) a terminat al treilea. Pe treapta a doua a podiumului de premiere a urcat multiplul campion național Mihai Stoichescu, care a terminat la șapte zecimi de primul loc, la categoria MX2-profesioniști. O cursă foarte bună a făcut și Liviu Jigmond jr. (în vârstă de 10 ani), care s-a clasat aproape de podium, pe locul cinci, la clasa 65 cc. Pentru piloții lugojeni va urma încă o deplasare în Ungaria, la sfârșitul acestei săptămâni. Aceștia vor participa în 29 septembrie, la o competiție pe pista de la Bugyi, în apropiere de Budapesta. Vor ambala motoarele Mark Luca Ioviță și Mark Szoke-Eross la 50 cc, Liviu Jigmond jr la 65 cc, David-Ilie Chivu la 85 cc și Mihai Stoichescu la MX2-profesioniști.