PESTE 90 DE MEDALII ÎN 2018

Clubul Sportiv Școlar Lugoj a tras linie la finalul unui un an, în care sportivii săi s-au evidențiat cu rezultate remarcabile în plan competițional. Palmaresul școlii sportive lugojene, care se poate mândri cu 61 de activitate, s-a îmbogățit în 2018 cu 96 de medalii, dintre care 49 au fost de aur, 25 de argint și 29 de bronz. În întrecerile internaționale, sportivii legitimați la CSȘ Lugoj au urcat pe podium de trei ori, cucerind câte o medalie din fiecare culoare. Cele mai multe medalii au fost obținute de secția de gimnastică, care a totalizat 47 de locuri pe podium, dintre care 23 pe prima poziție. Pe locul II se clasează sportivii de la secția de lupte greco-romane. Aceștia au adunat 16 medalii, dintre care patru de aur și trei de argint. Pe locul al treilea sunt atleții, cu 14 medalii, șapte fiind de aur. Performanță au făcut și judokanii, care au au obținut anul trecut 10 medalii, dintre care 4 de aur. Secția de lupte libere a terminat anul 2018 cu un bilanț de opt medalii, dintre care patru de aur. În sporturile de echipe, fotbaliștii din generația 2005 au câștigat o medalie de bronz la Turneul Internațional din Germania. Un rezultat excelent au obținut și voleibalistele de la CSȘ Lugoj, care au cucerit locul trei în campionatul național pentru cadete, iar Georgiana Popa, a luat locul doi în campionatul național de volei pe plajă pentru cadete și în campionatul național de volei pe plajă pentru junioare.