RAFAEL SZABO, PRINTRE CEI MAI BUNI ÎN UNGARIA

Gimnastul Rafael Szabo, legitimat la Clubul Sportiv Școlar Lugoj și component al lotului național de juniori, de la Bistrița, a obținut cea mai mare notă din concurs, și primul loc, la inele, în cadrul turneului internațional din Ungaria, ce a avut loc sâmbătă, 21 iulie, la centrul de pregătire de la Tata. Turneul a fost ultimul concurs de verificare, organizat înaintea debutului Campionatului European pentru seniori și juniori, ce se va desfășura în perioada 30 iulie – 12 august, la Glasgow, în Scoția. Sportivul lugojean a făcut parte din reprezentativa României de juniori care s-a întrecut cu gimnaștii din Polonia și Ungaria. Rafael Szabo a demonstrat o evoluție bună și la paralele unde s-a clasat al treilea, dar s-a descurcat bine și la celelalte aparate – sol, sărituri, bară și cal. Până va concura la europene mai are două săptămâni de pregătire, în care poate să-și îmbunătățească performanțele. În clasamentul pe națiuni, România s-a clasat pe locul II, după țara gazdă.