SPERANȚELE, ÎN FINALA NAȚIONALĂ

Voleiul juvenil lugojean are din nou un an foarte bun, reușind să acceadă cu toate grupele în finalele campionatelor naționale, respectiv junioare, cadete, speranțe și minivolei. Ultima care a întregit această performanță a fost grupa de speranțe, antrenată de Carmen Todros, care și-a asigurat dreptul de a juca pentru medalii pe propriu teren. Turneul 2 semifinal, derulat la sfârșitul săptămânii la Lugoj, a reunit cluburile școlare din Ștei, Blaj, Lugoj și CNC Cetate Deva. Postura de gazdă a transformat tânăra echipă lugojeană în favorită, postură confirmată de cele trei victorii: 3-0 cu Deva și Blaj, respectiv 3-2 cu Ștei. Clubul juvenil lugojean a terminat deja o primă competiție, la nivel de junioare, unde CSȘ Lugoj, formație antrenată de Dorin Horvath, a terminat pe locul 5 din șase echipe. Un rezultat sub așteptări, în condițiile în care înainte de turneu CSȘ Lugoj era cotată ca favorită la medalii. Lugojencele nu au reușit decât o victorie, 3-0 cu CSȘ Bacău, pierzând cu 0-3 jocurile cu Tg. Mureș, CSM București și Dinamo, și 1-3 cu CTF I București. Titlu de campioană națională a revenit echipei din Tg. Mureș, urmată în clasament de CSM București și Dinamo București.