VICTORIE IMPORTANTĂ ÎN DEPLASARE

Echipa de fotbal CSM Lugoj a început returul Campionatului Ligii a III-a cum nu se putea mai bine. Elevii lui Cosmin Petruescu s-au impus cu 4-3 în deplasare la CSU Craiova II și au urcat pe poziția a doua în clasament, la cinci puncte de liderul Șirineasa. Lugojenii au profitat și de conjunctura favorabilă, adică de pasul greșit făcut de ocupanta primei poziții care nu a reușit decât o remiză pe teren propriu contra celor de la Național Sebiș, o altă pretendentă la promovare. CSM Lugoj a avut un început perfect de partidă, în minutul 30 având 3-0 pe tabelă, prin reușitele lui Velici din minutele 14 și 20 și prin golul lui Bozian din minutul 29 în urma unei lovituri de la 11 metri. Un autogol a lui Miculescu în minutul 44 a făcut ca gazdele să mai reducă din diferență. În continuare, Pădurariu a făcut 4-1 pentru formația lugojeană în minutul 35, iar Baicu de la Craiova a stabilit scorul la pauză, 2-4 în favoarea echipei oaspete. În partea a doua a jocului cei de la Craiova au mai înscris odată prin Puțaru în minutul 68, însă nu au avut forța de a reveni și de a întoarce rezultatul, iar CSM Lugoj a plecat cu toate cele trei puncte puse în joc obținând o victorie importantă în deplasare.

Cosmin Petruescu, antrenor CSM Lugoj:

Am început foarte bine, cu o victorie pe terenul unei echipe cu pretenții și cu șanse reale la promovare, mă refer la CSU Craiova II, o echipă aflată în fața noastră în clasament, la același număr de puncte, dar având un golaveraj superior, mai exact un gol în plus față de noi. Mă bucur că am reușit să debutăm cu o victorie meritată și muncită și obținută extrem de greu, în ciuda faptului că raportul de forțe în teren era clar în favoarea noastră. Am început foarte bine jocul, am avut 3-0 în minutul 30. Mă bucur că plusul de experiență și de maturitate au făcut ca cele trei puncte să rămână în contul nostru și cu această victorie să ne apropiem la cinci puncte de liderul clasamentului Șirineasa, care a înregistrat un semieșec pe teren propriu împotriva altei echipe cu pretenții și cu șanse la promovare, mă refer la Național Sebiș

Etapa viitoare, CSM Lugoj va juca pe teren propriu, sâmbătă, de la ora 15, în compania formației ACS Ghiroda.